Studia i edukacja

Studia i edukacja
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oferuje studia licencjackie i magisterskie na kierunku etnologia i antropologia kulturowa. Program nauczania obejmuje zagadnienia związane z kulturą, historią myśli etnologicznej, etnologią Polski i Europy, kulturą społeczeństw pozaeuropejskich oraz sztuką ludową i niezawodową. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:
https://us.edu.pl/wydzial/wsne/strona-kierunku-eiak/
Zespół Instytutu aktywnie popularyzuje naukę poprzez organizację wykładów otwartych, warsztatów oraz udział w projektach badawczych, przybliżając społeczeństwu zagadnienia związane z antropologią kulturową.
Studia pierwszego stopnia
Program studiów na studiach licencjackich realizuje założenia naukowe zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i stosowanym. W trakcie studiów osoby studiujące szukają odpowiedzi na pytanie: ile jest sposobów bycia człowiekiem, a czynią to w odniesieniu do przemian społecznych oraz układów władzy, a zwłaszcza procesów urbanizacji, migracji, globalizacji, mediatyzacji. Kluczowe obszary zainteresowań to: język jako działanie społeczne, płeć kulturowa, tożsamość etniczna i narodowa, religia, dziedzictwo kulturowe, nowe media. Dzięki temu etnologia przyczynia się do zrozumienia kwestii, takich jak nierówności społeczne, polityka tożsamości, ekologia. Osoby studiujące poznają funkcjonowanie nie tylko społeczeństw tradycyjnych czy pozaeuropejskich, ale mechanizmy wszystkich kultur. Łączenie historycznej perspektywy oraz zorientowania na współczesność sprawia, że etnolodzy i antropolodzy kulturowi stają się „tłumaczami kultury”.
Studia drugiego stopnia
Stanowią pogłębienie oraz poszerzenie wiedzy etnologicznej i antropologicznej. Program nauczania kładzie nacisk na kształcenie kompetencji społecznych oraz umiejętność działania w wielokulturowym, wielowyznaniowym i wielojęzykowym otoczeniu. Wśród zagadnień znajdują się teoretyczne rozważania dotyczące antropologicznych aspektów kultury, a także wiedza dotycząca praktycznych możliwości zastosowania etnologii i antropologii kulturowej w realizacji kariery między innymi w edukacji, dziennikarstwie, biznesie czy też w sektorze kreatywnym. Treści kształcenia obejmują zarówno problemy etnologicznej interpretacji zjawisk społeczno-kulturowych i antropologii kultury współczesnej, jak i również zagadnienia z zakresu ekologii kulturowej oraz antropologii stosowanej. Student uzyskuje pogłębioną wiedzę na temat głównych stanowisk metodologicznych współczesnej antropologii kultury oraz jej praktycznego zastosowania w planowaniu własnej ścieżki kariery zawodowej. W ramach studiów kładzie się nacisk, by słuchacze poznali najważniejsze zagadnienia i problemy, dotyczące uwikłań człowieka we wzory kultury, interakcje społeczne i uwarunkowania przyrodnicze. W wymiarze teorii studia pozwalają na zapoznanie się z modelowymi wyjaśnieniami oraz interpretacjami znaczeniowymi kultur